Czy dzieci mają obowiązek zajać sie chorymi rodzicami?

http://www.senior-residence.pl/

Różne dyskusje na każdy temat

Postautor: filip.reczek » 21 maja 2015, 10:05

Odpowiedź na pytanie jest moim zdaniem jedna: TAK. Pojawia się jednak kolejne pytanie: co tam naprawdę znaczy "zająć się". Przyjąć pod swój dach czy zagwarantować miejsce w domu opieki, np. http://www.senior-residence.pl/ ? Wszystko zależy zarówno od naszych możliwości finansowych, relacji rodzinnych, jak i czasu, który mamy. Nikt o zdrowych zmysłach przecież nie zrezygnuje z pracy tylko po to, by siedzieć cały dzień w domu ze swoim schorowanym rodzicem. To piękne jeśli łączy nas taka więź i możemy poświęcić się na tyle, bo na przykład mąż pracuje. Ale coraz rzadziej mamy taką możliwość. Tym bardziej, że często pracujemy z daleka od naszych rodziców... Jak postąpimy w takiej sytuacji? To już kwestia do rozważenia w naszym sumieniu. Warto jednak wiedzieć, że oddanie rodzica do domu opieki, nie jest i nie powinno być postrzegane jako "niezajmowanie" się nim. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
filip.reczek

Re: Czy dzieci mają obowiązek zajać sie chorymi rodzicami?

Postautor: Zyta » 27 lip 2015, 18:17

To nie jest kwestia obowiązku a raczej dobra wola dzieci. Nie można wymagać tego by dzieci z musu zajmowały się zniedołęzniałymi rodzicami. Ja staram się moje dzieci wychowac na dobrych ludzi. Często czytam ten blog http://nianio.com.pl/ i podoba mi się taki model wychowania. Wiem, że jeśli będe w potrzebie to dzieci mi pomogą bo tak są wychowane ale jeśli będe wymagała opieki to nie będę wymagała tego by zajmowały sie mną 24 godz na dobę- mimo że pewnie tego będą chciały. Wolę odwiedziny regularne w Domu Spokojnej Starości niż przewracanie życia dzieci do góry nogami.
Zyta

Postautor: Janka » 02 maja 2016, 22:35

Całkowicie zgadzam się z Zytą. Również uważam, że dziecko nie ma obowiązku opiekowania się rodzicami/rodzicem. Raczej owa opieka powinna opierać się na woli i trosce a nie przymusowej opiece. Cieszy mnie to, że opieka geriatryczna warszawa staje się co raz bardziej popularna, a Domy Spokojnej Starości świadczą opiekę i usługi lekarskie (geriatra, choroby kręgosłupa, leczenie osteoporozy) na wysokim poziomie. Jeżeli moje dziecko zechce mnie wesprzeć finansowo i wykupi mi miejsce w Domu Spokojnej Starości, będę bardzo zadowolona i wdzięczna. Pozdrawiam Janka
Janka

Postautor: robert1678 » 07 lip 2016, 11:57

Jest to prawny obowiązek dziecka a mało kto o tym wie. Zaniedbana starsza osoba może podać do sądu swoje dzieci o zaniechanie opieki i ma wygraną sprawę na 100 % ;)
robert1678

Postautor: Milenka555 » 17 sty 2017, 14:26

Dzieci powinny zaopiekować się rodzicami, przynajmniej to etyczny nakaz.
Milenka555

Wróć do Ogólne rozmowy o wszystkim